Handbal: România-Italia 35-22 (13-12)

Aseara, in Sala Polivalenta din Calarasi, suporterii echipei nationale de handbal, cu mic cu mare, i- au sustinut pe: I. Iancu, Popescu (portari), Sadoveac 6 goluri, Csepreghi 5, Grigoraș 5, Fenici 4, Novanc 3, Bera 2, Toma 2, Ghionea 2, Stavrositu 2, Onyejekwe 2, Racoțea 1, D. Iancu 1, Talas, Șania (lotul României), in cea de-a doua partida din grupa a 2 a preliminariilor europene pentru Campionatul Mondial din 2017, gazduit de Franta.

Nationala Romaniei, a facut spectacol, chiar daca in prima repriza, pivotul italian Pasquale Maione, a fost de neoprit. Prima repriza avea sa se incheie cu un avantaj de un gol, 13-12, pentru elevii lui Aihan Omer.

In cea de-a doua parte, experienta si-a spus cuvantul. Marius Stavrositu, a fost cel care a coordonat atacurile echipei noastre, ajungandu-se la  10, 11, 12 si 13 goluri pentru „tricolori”, punctul culminant fiind, o tripla aeriană incheiata cu gol de Demis Grigoraş.

România-Italia 35-22 (13-12)
România: I. Iancu, Popescu (portari), Sadoveac 6 goluri, Csepreghi 5, Grigoraș 5, Fenici 4, Novanc 3, Bera 2, Toma 2, Ghionea 2, Stavrositu 2, Onyejekwe 2, Racoțea 1, D. Iancu 1, Talas, Șania
Italia: Sampaolo, Fovio, Rossi (portari), Turkovic 9 goluri, Maione 5, Radovcic 3, Venturi 1, Sporcic 1, Dapiran 1, Parisini 1, Stabellini 1, Vaccaro, Giannoccaro, Sonnerer, Di Maggio, Sperti
Aruncări de la 7m: 2/1, respectiv 5/4
Eliminări: Talas, Șania, Racoțea (2), Fenici, Novanc (2), Onyejekwe, respectiv Maione, Sporcic (2), Radovcic, Dapiran