Aihan Omer: „Vreau ca băieții să rămână cu picioarele pe pământ”

Dunărea Călărași avea nevoie de o victorie la cel putin noua goluri pentru a trece pe primul loc in clasament si-a reusit-o. Elevii lui Aihan Omer au castigat deplasarea de la Turda, 30-21, iar fanii echipei au cu siguranta motive de mandrie

Dunarea a dominat in cea mai mare parte a timpului partida de la Turda, gazdele aflandu-se la conducere o singura data. Cu o aparare exacta si cu un portar in zi mare, echipa lui Omer a avut zece minute de vis in finalul primei reprize, cand a inscris de sase ori consecutiv si-a dus scorul de la 7-7 la 7-13 si doar cateva greseli au facut ca Potaissa sa aiba sperante la un rezultat pozitiv in a doua repriza (10-13).

Doar ca echipa de pe malulu Dunarii a continuat jocul perfect si in partea a doua, in timp ce Turda s-a intrecut in greseli ce in sezonul trecut nu existau. Momentul decisiv s-a consumat cu zece minute inainte de final, cand la scorul de 17-20 Saulescu a fost eliminat, dar aceasta perioada nu a fost fructificata de cei din Turda. Au pierdut trei mingi transformate in goluri usoare, pe contraatac, inscrise de Gavriloaia si Bulov (17-23). Din acel moment, Potaissa a cedat din toate punctele de vedere, iar Dunarea si-a putut asigura diferenta de scor necesara pentru a trece pe prima pozitie a clasamentului.

„Nu ne așteptam la o asemenea diferență. Am vrut să câștigăm, am venit să ne batem, am mers pe determinarea echipei. Ne-a ieșit jocul, am avut și șansă, dar am reușit să câștigăm și ne bucurăm foarte mult. Astăzi, am avut o apărare agresivă, compactă și bună, am ținut ritmul, n-am avut căderi în joc, ca un metronom, până la sfârșit. Când ne-am desprins, echipa adversă a cedat. Turda este totuși o echipă bună. Vreau ca băieții să rămână cu picioarele pe pământ, să nu ne credem mare echipă. Am prins o formă sportivă foarte bună în acest tur.”

„Meciurile care urmează sunt cele mai grele, sunt echipe cu o lipsă mare de puncte. Trebuie să-i aduc cu picioarele pe pământ.”, a declarat la final tehnicianul formatiei de pe malul Dunarii

Potaissa Turda-Dunărea Călărași 21-30 (10-13)
Potaissa Turda: Lazăr 7 goluri, Adomnicăi 4, Cîmpan 4, Savic 2, Dediu 2, Marian 1 (din 7m), Rogoz 1
Dunarea Calarasi: Gurkovsky 9 goluri, Șania 4 (1 din 7m), Kumogorodsky 4, Bulov 4, Gavriloaia 3, Mitrea 2, Tsap 2, Zacaciurin 2
Aruncări de la 7m: 4/1, respectiv 1/1
Eliminări: 1 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.

Sursa : handbalvolei.ro

2 gânduri despre “Aihan Omer: „Vreau ca băieții să rămână cu picioarele pe pământ”

1. I was wondering if you ever thought of changing the structure of your blog?
    Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more
    in the way of content so people could connect with it better.