O micro-casa pentru studenti

Un campus universitar din Suedia a cumpărat deja 22 de locuinţe economice şi inteligente create de o echipă de arhitecţi.

Aceste căsuţe măsoară doar 10 metri pătraţi, dar au tot ce îi trebuie unui student. Superbele locuinţe din lemn natur concepute de compania de arhitectură Tengbom i-au convins pe administratorii Universităţii din Lund, care au cumpărat primele 22 de unităţi produse, scrie casadex.ro.

Bucătăria case studenţeşti

La parter, casa are o bucătărie, o baie, un loc de studiu şi diverse spaţii de depozitare. Mini-mansarda este ocupată de un mic dormitor.

Bucătăra este prevăzută cu o chiuvetă, o plită vitroceramică cu două ochiuri, dulapuri şi rafturi de depozitare. Rafturile au fost inteligent integrate în perete, detaliu care le face extrem de discrete.
Dormitorul şi mansarda casei gândite pentru studenţi
Baia minusculă este dotată cu WC, lavoar şi duş turcesc. Uşa acestei încăperi este glisantă, tocmai pentru a economisi spaţiu.

Pe peretele opus bucătăriei se află locul de luat masa, compus dintr-o masă rabatabilă, o băncuţă şi un taburet.

Faţă în faţă cu baia se află spaţiul destinat studiului. Aici a fost instalat un birou rabatabil.

Dormitorul se rezumă la un simplu pat suspendat, proiectat sub tavan, chiar deasupra biroului, pe peretele opus uşii de intrare în minuscula locuinţă studenţească.

Accesul la mini mansardă se face cu ajutorul unor trepte ce au şi funcţie de rafturi decorative, integrate în perete. În jurul patului suspendat au fost proiectate rafturi, în care locatarul îşi poate păstra lucrurile personale.

Când vor locui în aceste căsuţe, studenţii vor plăti o chirie cu 50% mai mică.

SursaYahooNews

Un gând despre “O micro-casa pentru studenti

Comment

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.