
Așa arată parcul fotovoltaic, cu o putere nominală de 20 Megawați, care va asigura 10% din consumul de energie al capacităţilor de producţie, inaugurat miercuri, 9 aprilie, la Călărași de Tenaris Silcotub.
Investiția se ridică la 96,94 milioane lei (21,5 milioane dolari) din care 29,088 milioane lei reprezintă valoarea maximă nerambursabilă (din fonduri europene – Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă – şi din bugetul statului). Diferența, de circa 67,85 milioane lei, este contribuţia companiei.
Parcul fotovoltaic a fost construit pe o suprafaţă de 2,5 hectare dintr-un teren în suprafaţă totală de 21,1 hectare, ce aparţine în totalitate companiei Tenaris Silcotub SA. Parcul va produce 30,7 GW/an, iar în cei 20 de ani estimaţi pentru funcţionare va genera energie electrică de peste 614.000 MW.